Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2013

ΜΕΝΤ – Α.Ο.Ορεστιάδας 3-2

Σε έναν αγώνα που ο νικητής παίρνει το πολυπόθητο εισιτήριο για τους 16 του κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στις ομάδες της Volley league o Αθλητικός όμιλος Ορεστιάδας δεν κατάφερε να πάρει τη πρόκριση απέναντι στην ομάδα του κυρίου Γκολίτση και έχοντας έντονα παράπονα από τη διαιτησία επιστρέφει στην Ορεστιάδα με πίκρα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο πρώτο σετ ο Αθλητικός όμιλος Ορεστιάδας ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας την ΜΕΝΤ και φτάνοντας αρχικά στο 9-9 ενώ στην πορεία η ομάδα της Τούμπας κατάφερε να κάνει μια διαφορά τεσσάρων πόντων για το 13-9.  Η ομάδα του Παναγιώτη Τσιακμάκη βελτιώνοντας τα τελειώματα της κατάφερε να μειώσει στο 18-17, για να καταφέρει στη συνέχεια να κάνει το 20-21 ώσπου στο τέλος η ΜΕΝΤ ευτύχησε να πάρει το πρώτο σετ με 26-24 και να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Παναγιώτη Τσιακμάκη. Στο δεύτερο σετ η ΜΕΝΤ μπήκε με καλύτερη ψυχολογία και έκανε εύκολα το 4-1, για να έρθουν οι πράσινοι και να κάνουν αρχικά το 7-7 και να επαναφέρουν το σετ στα ίσια και στη συνέχεια να φτάσουν στο 10-14 και στο 11-17, και εντέλει να κάνουν το 17-25 και να πάρουν το 2ο σετ του αγώνα. Στο τρίτο σετ του οι δύο ομάδες προσπάθησαν ισάξια, με τη ΜΕΝΤ να κάνει στην αρχή το 9-5 έναντι στην ομάδα της Ορεστιάδας, στη συνέχεια όμως και μετά από λάθη της ομάδας του κυρίου Γκολίτση, η Ορεστιάδα έφτασε το σκορ στο 12-12 και έφερε για άλλη μια φορά το ματς στα ίσια, για να βρεθεί στο 22-21 όπου η ΜΕΝΤ κατάφερε να κάνει το 25-23 και το συνολικό 2-1. Το 4ο σετ ξεκίνησε και πάλι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 7-10, όπου οι παίκτες της Ορεστιάδας κατάφεραν να πάρουν τη διαφορά την οποία όμως αργότερα και έχασε στο 13-13, για να ξανά κερδίσει στο 14-17, και να βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του τέταρτου σετ, η οποία ήρθε με το 21-25. Στο 5ο και τελευταίο σετ η ομάδα της ΜΕΝΤ κατάφερε στο τέλος να το πάρει κερδίζοντας σε 15-12 σε έναν αγώνα που δεν προσφερόταν για καρδιακούς.

Α.Ο.Ορεστιάδας(Τσιακμάκης): Κεμανετζής, Καψαλιάρης, Χουσίδης, Κουλαξίδης, Αρχοντίδης, Βλασακίδης, Κωνσταστινίδης(Λ)
ΜΕΝΤ(Γκολίτσης):Δημητριάδης, Πιπεργιάς, Σάκογλου, Αντίφακος, Βέλος, Γεροβασιλίου, Μελιδώνης(Λ)

ΜΕΝΤ – Α.Ο.Ορεστιάδας 3-2(26-24,17-25, 25-23, 21-25, 15-12)